سفارش تبلیغ
صبا ویژن
درباره وبلاگ
  شهر صبح[58]


هیچم و «هیچ» در وصف ناید ! /// «شهر صبح» روز یکشنبه 24ام خرداد 88 مصادف با میلاد حضرت فاطمه زهرا (سلام الله علیها) جهت نشر مطالب مفید و سهیم کردن دوستان در دیده ها، شنیده ها و احیانا دانسته های این حقیر در «بلاگفا» ایجاد شد اما به دلیل خباثت های غیرقابل تحمل مدیریت بلاگفا مجبور به ترک اونجا و نقل مکان به پارسی بلاگ شدم.
ویرایش
لینک دوستان
پیوندهای روزانه
ابر برچسب ها
امکانات دیگر

امام علی (علیه ‌السلام) :

إضرِبُوا بَعضَ الرَّأیِ ببَعضٍ یَتَولَّدُ مِنهُ الصَّوابُ, وامخَضُوا الرَّأیَ مَخْضَ السِّقاءِ یُنتِج سَدیدَ الآراءِ.

نظرات گوناگون را در برابر هم قرار دهید، تا آنچه صواب است به دست آید
و اندیشه‌ها را همانند به هم زدن مشک برای گرفتن کره به هم زنید تا آرای صحیح و استوار حاصل آید.


Keep different ideas together in order to catch the truth and agitate thoughts like agitating musk for butter in order to bring about the true and firm thoughts.

شرح غرر الحکم،‌ ج 2،‌ ص 266


پی نوشت :
از تأکیدات علامه شهید، مرتضی مطهری (رحمة الله علیه) این است که:

آزادی اندیشه، آری ؛ آزادی عقیده، خیر!
برچسب ها : احادیث و روایات  ,
      

حرارة فی قلوب المؤمنین

ای ساقی سرمست ز پا افتاده
دنبال لبت آب بقا افتاده

دست و علم و مشک، سه حرف عشق است
افسوس! ز هم این سه جدا افتاده


دست و علم و مشک

آجرک الله یا مولای یا صاحب الزمان (عجل الله فرجه و سهل الله مخرجه)
برچسب ها : متفرقه  ,
      

حضرت ماه

من یک نکته‌ى دیگر را هم اضافه کنم بر آنچه که عزیزان ما در اینجا بیان کردند. گفتند: «آن کسانى که در دوران جهاد مقدس و دفاع مقدس، در جبهه‌هاى جنوب و غرب رفتند وارد میدانها شدند و جان خود را کف دست گرفتند، به سه دسته تقسیم میشوند: بعضى‌ها از گذشته‌شان پشیمان میشوند، بعضى‌ها بى‌تفاوت میمانند، بعضى‌ها پایبند میمانند. آنهائى که پایبند میمانند، باید از غصه دق کنند». این جمله‌ى اخیر را من قبول ندارم. آنهائى که پایبند میمانند، شاهد به ثمرنشستن این نهال و تناورشدن این درخت خواهند بود. اینجور نیست که با روى گرداندن کسانى، این حرکت عظیم، این بناى معْظم و شامخ تکان بخورد. با برگشتن یک عده‌اى از این قافله‌ى عظیم، هرگز این قافله از راه باز نمیماند؛ «من یرتدّ منکم عن دینه فسوف یأتى الله بقوم یحبّهم و یحبّونه»؛(1) این را خداى متعال در قرآن فرموده است به مسلمانان صدر اسلام، به آن کسانى که در رکاب پیغمبر جهاد کردند و جنگیدند و جان خودشان را فدا کردند؛ قرآن در واقع همین حقیقت را براى آنها بیان میکند.

جوانهاى ما که آن روز نبودند، اما امروز هستند؛ این مژده است، این بشارت است. اهل فکر و اهل تأمل، بر روى این پدیده‌ى شگفت‌آور تکیه کنند که در نظام جمهورى اسلامى، با وجود همه‌ى کج‌تابى‌هائى که از گوشه و کنار دیده شده، امروز این انگیزه، این ایستادگى، این آگاهى، این عزم راسخ، بین جوانهاى ما، از دوران دفاع مقدس اگر بیشتر نباشد، کمتر نیست.

 چطور میشود که رویشها در یک ملت از ریزشها بیشتر است؟ بله، ریزشهائى وجود دارد؛ کسانى هستند که از راه برمیگردند، کسانى هستند که احساس خستگى میکنند، کسانى هستند که به گذشته‌ى خودشان شک میکنند، کسانى هستند که به لبخند دشمنان و فریب دغلکاران از راه در میروند؛ اما در مقابل، مردان و زنان شجاعِ آگاهِ آشنا با حقایق زمانه و مسلط بر بسیارى از مسائل گوناگون سیاسى - که آن روز مطرح نبود و وجود نداشت - در جامعه‌ى ما حضور دارند؛ اینها رویشهاى جدیدند. امروز وضع ما اینجورى است. یک عده‌اى به بعضى از ظواهر نگاه میکنند، قضاوتهاى غلط میکنند؛ خیال میکنند که جوانها از دین برگشته‌اند. نخیر؛ جوانها علاقه‌مند به این راهند، علاقه‌مند به آن چیزى هستند که ایمان به آن در دل آنها راسخ است؛ و این مربوط به اکثریت جوان این کشور است؛ و این از برکت خون شهداست؛ و این به برکت فداکارى عزیزان شما و جوانهاى شماست.

+ منبع: بیانات در دیدار خانواده‌هاى شهدا و ایثارگران استان خراسان شمالى 1391.07.22
برچسب ها : انقلاب و حکومت اسلامی  ,
توسط : شهر صبح |   نظر بدهید
      

هفته ی آخر مهرماه، هفته ی خوشنویسی است؛

این هفته رو خدمت تمامی اهالی هنر قدسی خوشنویسی
به خصوص اساتید گرانقدرم: استاد میرحسین زنوزی،
استاد علی دائم امید، استاد حسن تقی زاده کرمانی و جناب آقای حسن عباسپور
تبریک عرض می کنم
و آرزوی طول عمر با عزت و عافیت برای این اساتید نازنین دارم.


هفته خوشنویسی
احسان دائی - 1391.07.24 - قلم 7 میلیمتری

و اما
یک هدیه ارزشمند به مناسبت هفته خوشنویسی:


کتابی در وصف امام باقر علیه السلام مربوط به سال 1349 هجری شمسی
با کتابت استاد غلامحسین امیرخانی
(حفظه الله)


به شرط اهدای صلوات محضر امام زمان ارواحنا له الفداء دانلود کنید :
فایل PDF با حجم حدود 50 مگابایت
برچسب ها : مناسبت ها  ,
      

در این روز گار، سرعت حوادث به حدی زیاد است که پیگیری آنها دشوار است تا چه رسد به پیش بینی و پیشگویی دقیق حوادث.

یک زمانی نه چندان دور، صحبت از نشانه های ظهور و نزدیکی ظهور به طرز تب گونه ای بسیار اوج گرفت و ناگهان هم تا حدودی فروکش کرد و مثل سابق به یک بحث درجه چندم تبدیل شد.
گمانه های  بسیار زیادی در خصوص مصادیق علایم ظهور بیان شد که بعضا تنها حدسیاتی بی اساس بود.

اتفاق خاصی نمی افتد اگر تذکر دهم گویا رجب طیب اردوغان بی میل به ایفای نقش «سفیانی» و تصرف شام و عراق نیست.
آن حکیم گفت که من از گاو می ترسم؛ شاخ دارد، عقل ندارد!  ترکیه گرفتار فردی جاه طلب شده است که همانند شتر مست به سوی پرتگاه در حال تاختن است.
در گیری های مرزی اخیر بین ارتش ترکیه و ارتش سوریه و اصرار دولت و مجلس ترکیه و ناتو به حمله نظامی به سوریه، خط و نشان کشیدنهای شدیدتر برای ایران و ... وقایعی نیست که بتوان به راحتی و بی تفاوت از کنار آنها عبور کرد.

چه اردوغان آغازگر یک جنگ تمام عیار باشد و چه نباشد آن زمان، دور نیست و فرصت چندانی باقی نمانده است؛ باید هشیار بود و
آماده...

-.-.-.-.-.-.-.
دیگرنوشت:
BBCفارسی امروز خبری منتشر کرده است با این متن که:

آویگدور لیبرمن، وزیر امور خارجه اسرائیل گفته است که "متعاقب بهار عربی، بهار ایرانی هم خواهد آمد."
به باور این مقام اسرائیلی، بی ثباتی نه فقط در تهران، بلکه در سراسر ایران رو به گسترش است.
برچسب ها : مباحث روز  ,
      

مقام معظم رهبری در چند مناسبت مختلف به تجلیل و تمجید از حجة الاسلام و المسلمین قرائتی پرداخته و ایشان را یک الگو معرفی کرده اند.

این که استاد قرائتی از کجا شروع کرده اند و چگونه به جایگاه رفیع فعلی رسیده اند را از زبان خود ایشان می خوانیم:

حجة الاسلام و المسلمین قرائتی

«... دیروز از بیت مقام معظم رهبری آمدند ستاد نماز گفتند از رهبری‌ خاطره‌ای هم دارید گفتم بله. سی چهل سال پیش اگر طلبه‌ها ده سال درس می خوندن از سطح وارد خارج می‌‌شدند ما تقریبا یه ده سال که توی سطح بودیم از 15 سالگی بود تا 25 سالگی الان حدود 70 سالمه این خاطره تقریبا برای 45 سال پیشه.

گفتم چرا آخوندی بشم فقیه، مفسر، عارف، موخر، حدیث‌شناس، تاریخ شناس، خطیب، امام جمعه، دفتر طلاق و ازدواج آ‌خر گفتم آخوند اطفال مثل پزشک اطفال خوب الگو دیدم کسی نیست اصلا چرا دیگران الگوی ما بشن من الگوی دیگران می‌شم مگر در قرآن نگفتن وجعل‌الله للمتقین امام یعنی تو الگوی دیگران باش یعنی من امام متقیان باشم.

از کجا شروع کنم بانی نداریم تو همین شهر شروع کردیم تخت سیاه نداشتیم با مقوا گچ نداشتیم با زغال تخته پاک نداشتیم با جوراب‌هامون ...
 
بالاخره گفتیم چه آخوندی بشیم؟ اطفال. الگو؟ خودت. مکانش کجا؟ خونه خودت. شاگردا؟ از کوچه 7 بچه پیدا کردیم از 13 ساله تا 20 سال با همین ها شروع کردیم آخر ماه رمضون یک ماه کاملا جلسه گذاشته بودیم بچه گفتن ایکاش تموم نمی‌شد من گفتم شما شاگردهاشو جور کنید من باز هم می‌آم چهارسال توی کاشون برای بچه‌ها جلسه گذاشتم بعد از اون یک روز اومدم مشهد گفتم یا امام رضا (ع) شدم آخوند اطفال همه هزینه‌هاش هم از خودم رایگان به معنای واقعی حالا اومدیم مشهد و من هیچ کس رو نمی‌شناسم اگه بشه یک جلسه با بچه‌های مشهد تو حرم برام فراهم کنی که یک چندوقتی هم اینجا بمونم خیلی خوب می‌شه وگرنه یک زیارت آل یاسین می خونم دو سه روزی می‌مونم و می‌رم که یه آقای موسوی نامی که دبیر تعلیمات دینی بود آمد گفت آقای قرائتی اینجا یک سمیناری است برای دبیران تعلیمات دینی من هم از اصفهان آمدم شما بیاید بریم تو این سمینار شرکت کنیم گفتم من که دبیر نیستم گفت بیا بریم ببینیم چی می‌شه نزدیک فلکه آب یک ماشینی وایستاد داخلش یک روحانی پشت فرمون بود گفت ایشون؟ گفت آقای قرائتی‌اند گفت شناختم که توی کاشون با تخته سیاه درس می‌دن خود روحانی پشت فرمون شهید باهنر بود.

بالاخره وارد یک ساختمان شدیم ساختمان خیلی بزرگی بود همه جمع بودن شهید بهشتی، آیت الله رفسنجانی، مقام معظم رهبری گفتم دبیر این جلسه کیه گفتن آقای بهشتی رفتم پیش ایشان گفتم اگر اجازه بدید چند دقیقه‌ای من تو این جلسه صحبت کنم گفتند در مورد چی گفتم کاری کردم که دیگران هم در جریانش قرار بگیرند خدا رحمت کند آقای بهشتی را پنج دقیقه بهم وقت داد توی همون پنج دقیقه من یک تکه شیرین گفتم که اینها دو سه بار برام دست زدن دکتر صادقی که جزو شهدای 72 تن دولت شدند گفتن نیم ساعت من هم مال ایشون پنج دقیقه من شد 35 دقیقه تو این مدت من معرکه گرفتم اونقدر که صندلی شهید مطهری از شدت خنده از پشت افتاد آقای خامنه‌ای بعد از جلسه گفتند آقا من سخنرانیم به آقای قرائتی، من سخنرانیم از سمت شاه تعطیل شده شما بیا به جای ما صحبت کن گفتم در مسجد محله ما جوان‌های خوبی هستند که من نمی‌توانم به خاطر تعطیل شدن سخنرانی‌ام برایشان صحبت کنم من و آقای خامنه‌ای به همراه ایشان به خانه‌شان رفتیم البته آقا گفتند بهتر است یک حمام هم بروید و بعد به مسجد برویم.

امام رضا (ع) این ‌چنین است من ازش یک جلسه ازش توی حرم خواستم اون منو به همراه آقای موسوی کنار شهید باهنر فرستاد به یک سمینار مهم پنج دقیقه من شد 35 دقیقه و بعد به عنوان سخنران در مسجد محله امام خامنه‌ای نیز حاضر شدم.

جوان‌ها! شما یک سرمایه هستید در همین جوانی یک قراردادهایی با امام رضا (علیه السلام) ببندید...»

+ مشاهده ی متن کامل سخنرانی و خاطرات خواندنی و نکته های ناب حاج آقا قرائتی
برچسب ها : بزرگان  ,
توسط : شهر صبح |   نظر بدهید
      

امام رضا علیه السلام

من طبیبی سراغ دارم که، پول دارو دوا نمی خواهد
در ازای شفا از این مردم، جز دلی مبتلا نمی خواهد

بی پناه و غریب هم باشی، در لطف و کرامتش باز است
احتیاجی به وقت قبلی نیست، واسطه، آشنا نمی خواهد

چیست در این زمین که فواره، نیمه ی راه آسمان برگشت؟
آب هم چون کبوتران اوجی غیر از این خاک پا نمی خواهد

چه شکر دارد این لب گندم که کبوتر به سجده می بوسد
هر که طوقی او شود جایی جز کنار رضا نمی خواهد

پای طومار درد این مردم، مهری از التیام او خورده است
مهر مهری که تا جهان باقی است مهلت و انقضا نمی خواهد


شعر: جواد اسلامی

میلاد شمس الشموس، امام رئوف، امام رضا علیه السلام مبارک باد!

+ مشاهده تصاویر با کیفیت از حرم امام رضا علیه السلام
+ مشاهده اشعار زیبا در وصف امام رضا علیه السلام
برچسب ها : مناسبت ها  ,
      
<      1   2   3   4   5   >>   >